واکنشگرا و سازگار با موبایل و تبلت
با آخرین تکنولوژی های روز دنیا
کدام زبان برنامه‌ نویسی پیچیده‌ تر است؟
M.OTENA-3
حتما تاکنون نام زبان‌های برنامه‌نویسی زیادی را شنیده‌اید. شاید هم خودتان جزو برنامه‌نویسان حرفه‌ای یا تازه‌کاری هستید که در کدنویسی دستی بر آتش دارید. اما آیا تاکنون به این موضوع فکر کرده‌اید که کدام زبان‌ برنامه‌نویسی پیچیده‌تر است؟
شاید در دنیای امروز جاوا اسکریپت خیلی کاربرد داشته باشد ولی در بسیاری مواقع این زبان هم از همان رویه گذشته تقلید می‌کند. زبان‌هایی چون کوبول، سی، سی پلاس‌پلاس، سی‌شارپ، جاوا و پایتون در واقع زبان‌های رویه‌ای هستند. جاوا اسکرپیت هم از این قاعده مستثنی نیست ولی این زبان یک تفاوت مهم دارد. جاوا اسکریپت با مشکل پیچیدگی کدنویسی روبرو است.
اما سوال اصلی اینجا است که چرا زبانی چون جاوا اسکریپت با مشخصاتی مشابه دیگر زبان‌ها که مشکل پیچیدگی کدنویسی دارد، تا این اندازه محبوب شده و عملکرد فوق‌العاده‌ای دارد؟ پاسخ در موقتی بودن آن است. جاوا اسکریپت در تاریخچه توسعه‌ی نرم افزاری در جایگاه خاصی قرار گرفته که ناگهان از یک زبان برنامه نویسی متوسط به یک زبان برنامه‌نویسی برای توسعه نرم‌افزاری سطح بالا تبدیل شده است. جاوا اسکریپت این جایگاه را مدیون انقلاب در دنیای موبایل و ابزارهای قابل حمل است.
اخیرا توسعه‌دهندگان حرفه‌ای فرصت کافی برای مجادله و برطرف کردن مشکلات با طراحان گران‌قیمت را ندارند و به همین دلیل معمولا منابع مورد نیاز به سختی در اختیار آنها قرار می‌گیرد. متاسفانه زمانی برای پاکسازی روابط وجود ندارد و حتی مدیران با توجه به اینکه نوآوری‌های بیشتری نیاز دارند، در این بخش زمانی را صرف نمی‌کنند.
نکته‌ی مبهم جایی است که برنامه‌نویسان جاوا اسکریپت به این نتیجه می‌رسند که هنوز در اواخر سال ۲۰۰۰ میلادی قرار دارند و این موضوع در بررسی‌های آماری بیشتر به چشم می‌خورد. وب‌سایت Seerene که در زمینه‌ی ارائه‌ی نتایج تحلیلی و آماری فعالیت می‌کند، با بررسی بیش از ۴۰۰ میلیارد خط از کدهای نوشته شده برای شناسایی و ارائه‌ی تصویری درست از زبان‌های برنامه‌نویسی، نتایجی را به صورت اینفوگرافیک منتشر کرده که باعث می‌شود ذهن برنامه‌نویسان بیش از پیش درگیر شود. اگرچه که جاوااسکریپت به عنوان محبوب‌ترین زبان برنامه‌نویسی در میان توسعه‌دهندگان بر وب حکمرانی می‌کند (البته از دید برخی منابع)، اما دارای پیچیدگی‌های خاص خودش هم هست. در همین راستا، نظریه‌ای وجود دارد که می‌گوید زبان‌های جاوااسکریپت و پایتون، پیچیده‌تر از آن چیزی هستند که فکر می‌کنید. اگر شاخص پیچیدگی یک زبان برنامه‌نویسی را میانگین درصد کدهای تودرتو -چهار بار یا بیشتر- در هر پروژه در نظر بگیریم، جاوااسکریپت عنوان پیچیده‌ترین زبان برنامه‌نویسی را به خود اختصاص خواهد داد و زبان‌های #PHP ،Java ،C و Python در جایگاه‌های بعدی قرار می‌گیرند.
سایت Serene علاوه بر فاکتور پیچیدگی، بیش از 400 میلیارد خط کد را تجزیه و تحلیل کرده و فاکتورهای دیگری را نیز مورد بررسی قرار داده است؛ فاکتورهایی از جمله اینکه در کدام زبان، برنامه‌نویس بیشتر به کمک نیاز پیدا می‌کند و این که کدام زبان کمتر از سایر زبان‌ها گویا و قابل‌فهم است.
پس از این بررسی‌ها، بار دیگر زبان جاوااسکریپت به عنوان پیچیده‌ترین زبان برنامه‌نویسی شناخته شد. در عین حال که ممکن است برخی این روش تجزیه و تحلیل Serene را نامناسب بدانند و نادیده بگیرند، اما نتایج این بررسی‌ها جالب و قابل بحث است. به آمار و ارام منتشر شده در این اینفوگرافی نگاهی می‌اندازیم:
میانگین درصد استفاده از کدهای تودرتو در زبان‌های مختلف
- جاوااسکریپت 8.36 %
- پی‌اچ‌پی 2.71 %
- جاوا 2.12 %
- سی‌شارپ 1.14 %
- پایتون 0.95 %
در کدام زبان، برنامه‌نویس بیشتر به کمک نیاز پیدا می‌کند؟
- اول جاوااسکریپت
- دوم جاوا
- سوم پی‌اچ‌پی
- چهارم سی‌شارپ
- پنجم پایتون
کدام زبان کارآمدتر است؟ (این آمار با شمارش تعداد خطوط کدهایی که در هر کامیت گیت تغییر می‌کنند به دست آمده است).
- جاوااسکریپت 1500 خط
- سی 1100 خط
- ویژوال بیسیک 950 خط
- سی‌شارپ 900 خط
- سی‌پلاس‌پلاس کمتر از 900 خط
منبع: زومیت
مقاله های مرتبط

۵ مورد از دلایل اهمیت یادگیری برنامه نویسی

مشاهده کنید

گوگل برنامه نویسی اندروید را به شما می‌آموزد

مشاهده کنید

کدام زبان برنامه‌ نویسی پیچیده‌ تر است؟

مشاهده کنید

قلب: زبان برنامه‌نویسی مبتنی بر زبان عربی

مشاهده کنید